Есть вопросы?

Сейчас 6 гостей онлайн


5. Комплекси фізичних вправ при різних захворюваннях

 

5.1. Ранкова гімнастика при спинальній міоатрофії 

 

1.                                         ВП: лежачи на спині руки лежать паралельно тулуба? діафрагмальне дихання (при       вдохі несильно надуваємо живіт, видих - втягуємо живіт), дихаємо спокійно.

2.                                         ВП: лежачи на животі руки лежать паралельно тулоба? ізометричне напруження сідничних м’язів і м’язів ніг.

3.                                         ВП: лежачи на животі? руки лежать паралельно над головою? піднімання плечового пояса догори.

4.                                         ВП: лежачи на животі руки зігнути в ліктях під кутом  90 градусів лежать на підлозі паралельно тулубу, піднімання прямих ніг догори.

5.                                         ВП: лежачи на животі ,руки лежать паралельно над головою. Піднімання прямих рук догори.

6.                                         ВП: лежачи на спині, піднімання прямих ніг до кута 90 градусів почергово.

7.                                          ВП: лежачи на спині, піднімання спочатку, згинаючи ноги в колінах, а потім випрямляючи. 

8.                                         ВП:  лежачи на спині , ноги зігнути в  колінах , ступні стоять на полу, руки повздовж тулуба, пружинячи піднімання тазу в  верх.

9.                                         ВП: лежачи на спині руки в замок за головою, ноги зігнуті в колінах стоять на підлозі, пружинячи піднімання верхнього плечового поясу до гори.

10.                                    ВП: стоячи руки  на поясі, нахили в сторони с початку вліво, потім вправо. 

11.                                    ВП: стоячи руки,  на поясі, напівприсідання.

12.                                    ВП: стоячи руки  на поясі, піднімаємося навшпиньки, опускаємося донизу. 

13.                                    ВП: стоячи ноги на ширині плечей, робимо вдих розводимо руки в сторони, на видиху нахиляємо голову ,і опускаємо руки донизу.

 

5.2. Ранкова гімнастика при артрозах

 

Кожна вправа виконується плавно, без ривків і різких рухів по 8-10 повторень в середньому темпі, під приємну , бодру музику.

1.                ВП: лежачи , діафрагмальне дихання.

2.                ВП: лежачи, стискування кистей рук.

3.                ВП: лежачи, кругові рухи в променево-запясних суглобах.

4.                ВП:   лежачи, згинання і розгинання рук в променево-запясних суглобах.

5.                ВП: лежачи, виконання почергово щелчків кожним пальцем рук .

6.                ВП: лежачи, стискування і розтискування пальців стоп.

7.                ВП: лежачи, згинання і розгинання ніг в гомілковостопних суглобах.

8.                ВП: лежачи колові рухи в гомілковостопних суглобах.

9.                ВП: лежачи, пасивне (з допомогою) згинання і розгинання рук в ліктьових суглобах.

10.           ВП: лежачи, пасивне (з допомогою) згинання і розгинання ніг в колінних суглобах.

11.           ВП: лежачи, диафрагмальне дихання.

 

5.3. Ранкова гімнастика (для візочників)   

 

Кожна вправа виконується по 8-10 повторень енергійно в середньому темпі, під ритмічну музику.

1. ВП: сидячи підняти руки до гори, потягнулися, вдих, опустили руки, видих.

2. ВП: сидячи, руки перед грудьми зігнути в ліктях , повернути корпус вліво, випрямити руки в сторони, вернутися в Початкове положення, потім поворот вправо.

3. ВП: сидячи ,підняти руки догори, нахилитися в перед,  повернутися в Початкове положення.

4. ВП: сидячи руки зігнути в ліктях під кутом90 градусів: зведення розведення плечей вперед назад.

5. ВП: сидячи , нахили в сторони, одна рука до низу, друга до гори, нахиляємося почергово в кожну сторону.

6. ВП: лежачи, ноги зігнуті в колінах стоять на ліжку, допомагаючи руками нахили ніг разом в сторони.

7. ВП: лежачи ноги зігнуті в колінах стоять на ліжку : допомагаючи руками розводимо коліна в сторони.

8. ВП: сидячи, ноги стоять на підлозі допомагаючи руками імітуємо ходьбу

9.ВП :сидячи або лежачи діафрагмальне дихання,  глибокий вдих через ніс, надути живіт ,потім повільний видих, втягнути живіт.

 

10.5.4. Дихальні вправи при захворюванні легень

 

1.     Початкове  положення: сидячи на стільці, руки на поясі. Руки в сторони – вдих; ВП: – видих. Під час видиху м’язи плечового пояса розслаблені,  видих подовжений.

2.     ВП: – сидячи на стільці, голова нахилена вперед. Випрямитись, нахил голови назад – вдих;  ВП: видих. У ВП: спина кругла, руки довільно опущені.

3.     ВП: – стоячи, руки на поясі. Піднятися на носки, лікті назад – вдих. Опуститися на всю стопу, лікті вперед, напівнахил вперед – видих. Тулуб випрямляти тільки після закінчення подовженого видиху.

4.     ВП: – стоячи, нога вперед поставлена на стілець. Нахил назад, руки в боки – вдих; нахил вперед, руки вниз, лягти грудьми на стегно – видих. Дихання не затримувати, при нахилі вперед руки розслаблені; видих подовжений.

5.     ВП: – сидячи на стільці, долоні на реберних дугах. Лікті назад – вдих, лікті вперед, натискуючи долонями на грудну клітину – видих. Видих подовжений.

6.     ВП: – сидячи на стільці. Руки в боки – вгору – вдих, зігнути ліву ногу, охопити її руками і притиснути до живота. Те саме – з правої ноги. Дихання не затримувати.

7.     ВП: – сидячи на стільці. Діафрагмальне дихання. Дихання не форсувати.

8.     ВП: – стоячи. Нахил вліво, ліва рука вниз, права до плеча – видих, ВП: – вдих. Те саме – вправо. Руки ковзають вздовж тулуба. Стежити за поєднанням рухів з диханням.

9.     ВП: -  стоячи. Руки вгору – вдих. Присісти, руками охопити ноги, голову нахилити вперед – видих. Видих подовжений.

10.                        ВП: – стоячи. Поворот вліво, руки в боки – вдих; напівнахил вперед, руки вниз – видих. Те саме – вправо. Середня амплітуда рухів. Видих подовжений.

11.                        ВП: – сидячи на стільці. Руки в боки, вгору – вдих; руки схресно  на коліна, вимовляючи на видиху звуки “р”,“ж ”,“бр ”. Вимовляти голосно. М’язи шиї, плечового пояса, рук розслаблені.

1.      ВП: – сидячи на стільці. Руки в боки, вгору – вдих; руки схресно  на коліна, вимовляючи на видиху звуки “х”,“ф ”,“пф ”. Вимовляти голосно. М’язи шиї, плечового пояса, рук розслаблені.

12.                        ВП: – сидячи на стільці. Помірний вдих і на повільному видиху “ходьба” з вимовлянням “а”, “е”, “у”, “і”, “о”. Темп рухів середній, видих подовжений.

13.                        ВП:- сидячи на стільці, ноги нарізно, руки на стегнах. Руки в боки – вдих, на повільному видиху ліктями торкнутися колін, вимовляючи “бррах”, “бррох”. На видиху спину округлити, голову нахилити вперед.

14.                        ВП:- сидячи на стільці, ноги прямі, палиця на колінах. Палиця вгору – вдих, нахил – палицю вперед, на видиху промовляти “ш”, “ч”, “с”. Намагатись торкнутися палицею носків.

15.                        ВП:- сидячи, палиця перед грудьми, хват за кінці. Помірний вдих, на повільному видиху палицю вперед, руки схресно, вимовляючи звук "і". Амплітуда повна. Рухи виконувати почергово правою і лівою рукою.

16.                        ВП: – стоячи, тримаючись за спинку стільця. Помірний вдих і на повільному видиху напівприсід з вимовлянням "ж", "з", "р". Видих подовжений.

17.                        ВП: – стоячи збоку стільця,  тримаючись рукою за спинку. Помірний вдих і на повільному видиху — махові рухи рукою вперед і ногою назад та навпаки з одного боку, а потім – з іншого. Амплітуда невелика.

18.                        ВП: – сидячи на стільці. Руки в сторони — вгору — вдих; руки в замок перед грудьми — видих. Видих подовжений, натискаючи на грудну клітку.

19.                        ВП: – сидячи на стільці, руки вниз, ноги прямі. Підняти плечі – вдих; опустити плечі, нахилити голову – видих. Видих подовжений, натискаючи на грудну клітку.

20.                        ВП: – сидячи на стільці, руки на колінах, плечі опущені, голова нахилена, очі заплющені. Спокійне дихання. Розслабити всі м'язи. Вдих не підсилювати.

 

5.5. Комплекс силових вправ для зміцнення м’язів верхнього плечового пояса (для візочників)

 

1.     ВП: лежачи на спині, руки повздовж тіла , ноги рівно: підняти руки до гори , потягнутися всім тілом - вдих, опустити руки до низу - видих.

2.     ВП: стоячи або сидячи, робимо поворот головою до упора з початку в ліву сторону потім в праву.

3.     ВП стоячи або сидячи : нахили головою в перед (після 2 тижнів вправу ускладнюємо, створюючи опір руками, притримуючи голову при розгибанні).

4.     ВП стоячи або сидячи : нахили головою в праву  сторону (після 2 тижнів вправу ускладнюємо - створюючи опір руками, притримуючи голову при розгинанні) .

5.     ВП: лежачи на спині, руки в сторони - вдих, повороти верхнього плечового пояса,  торкаючись долонями - видих.

6.     ВП: лежачи на животі, руки в замок за голову, пружинячи піднімання плечового поясу.

7.     ВП: лежачи, на спині руки в замок за голову, піднімання верхнього плечового поясу догори.

8.     ВП: сидячи права рука до гори, ліва до низу, пружинячи нахили в сторони с початку вліво, потім в право.

9.     ВП: сидячи, руки зігнуті в ліктях лежать на плечах, на  видиху, повернути голову вліво, плечі до упору, скручуючи, пружинячи рухи, потім вправу сторону.

10.                        ВП: сидячи руки з гантелями паралельно тулуба, піднімання  прямих рук через сторони до гори.

11.                        ВП: сидячи, руки з гантелями витягнуті в перед паралельно підлозі : розведення рук в сторони.

12.                        ВП: сидячи або  лежачи, руки донизу , тримаючи одну гантель двома руками, піднімання рук до гори.

13.                        ВП: лежачи на спині, руки з гантелями перед грудьми, віджимання гантелей від груді.

14.                        ВП: сидячи, руки опущені донизу, руками робимо потряхуючі рухи.

15.                        ВП: лежачи на спині, руки повздовж тіла , ноги рівно: підняти руки до гори , потягнутися всім тілом - вдих, опустити руки до низу - видих.

 

5.6. Комплекс вправ для очей

 

Комплекс виконується під спокійну , класичну музику

Спеціальні вправи для відпочинку очей

1 вправа, поморгати 15-20 разів.

2 вправа, щільно заплющити потім широко розплющити очі 15-20 разів .

3 вправа - пальмінг: прикрити очі долонями, схрестивши пальці на лобі , 30 секунд.

4 вправа, ведмідь ходить на одному місті. Початкове положення стоячи, ноги нарізно , голова опущена донизу, повіки прикриті, руки звисають розслаблено до низу, почергово переносимо вагу тіла на праву ногу при цьому ліву ногу піднімаємо навшпиньки відриваючи п’яту від підлоги, потім переносимо вагу тіла на ліву ногу, піднімаємо праву навшпиньки ,  похитуючись зі сторони в сторону .

Всі подальші вправи виконувати по 10 разів, відпочинок між вправами 10 секунд (пальмінг).

 

Спеціальні вправи для мязів очей 

1. Повороти очима справа наліво і зліва направо.

2. Опустити погляд вниз, потім підняти вгору.

3. Пальмінг.

4. Водити поглядом з лівого верхнього кута в правий нижній кут, по діагоналі.

5. Водити очима з правого нижнього кута в лівий верхній кут, по діагоналі.

6. Легко поморгати  віями.

7. Малюємо очима  уявно вісімку за годинниковою стрілкою.

8.  Малюємо уявно вісімку проти годинникової стрілки.

9.  Пальмінг.

10. Кругові рухи очима зліва направо.

11. Кругові рухи очима справа наліво.

12. Вправа, ведмідь ходить на одному місті.

13. Малюємо уявно очима метелика за годинниковою. стрілкою.

14. Малюємо уявно очима метелика проти годинникової стрілки.

Потім закриваємо очі і повторюємо всі вправи закритими очима, роблячи пальмінг через дві вправи.

У кінці комплексу із закритими очима знову робимо вправу , ведмідь ходить на одному місті.